reede, 13. jaanuar 2012

Taaskord mõtteid "salakudumisest" ... ja mustrite loomisest!

Sellest on nüüd juba möödas 1,5 kuud, kui alustasin oma esimest  "salakudumist". Valminud on imelised rätikud erinevatest lõngadest. Tublit tööd olete teinud , kallid rätikudujad. Kindlasti olete siin piilumas käinud, kas minu rätist ka pilti on. Miks siin veel pilti pole, on tingitud paljudest asjaoludest. Rätt on valmis, aga pildi tegemine on hetkel probleem. Kuid üks hädine siiski on:
 


Olen andnud välja ka veksli, et peagi, veebruaris , algab uus salakudumine. Kuid , mis tingimustel osaleda saab,vajab veel mõtlemist. Mind on ettevaatlikuks teinud osade käsitöötegijate suhtumine, et kui ma annan oma mustri kasutada , kas tasuta või tasu eest, siis tema võib juba sellega edasi toimetada oma äranägemise järgi. Nii see päris ikka ei ole. Ma ei loo oma mustreid selleks, et keegi teine vorbib nende järgi rätte müügiks. Mul on siiralt hea meel, kui mu rätimustrite vastu huvi tuntakse ja nende järgi meeldib kududa, kuid nii helde ma ka ei ole, et teen neid teistele kasu saamise eesmärgil. Mul on nii palju mustreid, et võiks terve aasta kududa iga kuu 2 täiesti erinevat rätti. Ja loon juurde üha uusi. Aga otsustan, ma siiski ise, mustri autorina, mil moel seda kasutada võib:  kas tubli hobikuduja endale, lähedastele  rõõmu valmistamiseks või  käsitööline , kes vorbib laatadel müümiseks.
Mõnele võib-olla jäänud mulje, et ma ainult mustreid loon ja rätte koon. Ei, ma teen muud ka. Ma näiteks õmblen. Mul on terve kapitäis aastakäikude kaupa "Burdasid". Kui nüüd tuua paralleeli, siis kui mina mustri/lõike valdajana võin toimetada sellega oma äranägemise järgi, võiks ju õmmelda terved kollektsioonid (erineva suurusega ) "Burda" lõigete järgi. Aga loomulikult ei tee ma seda, pole mõttessegi tulnud. Südametunnistus ei luba ja austus inimeste vastu, kes on tööd teinud selleks, et meie hobiõmblejad neid kasutada saaks.
Üks rätt valmis, kohe on ka jälle uus ja uue mustri järgi valmimas. Seekord siis peenest meriinost. Paar piilukat ka vaatamiseks:

8 kommentaari:

 1. Kas see "piilukal" olev muster nime ka saab? See tundub nii huvitav, nagu ämblikud oleksid oma nõtked koivad välja sirutanud, mulle väga meeldib. Et kui sel nimi oleks, siis teaks hiljem otsida-osta-katsetada-kududa. Päikest ja nobedaid vardaid!

  VastaKustuta
 2. Ikka on sel rätil ka nimi juba olemas.:D Räti nimi on "Emma".

  VastaKustuta
 3. See autoriõiguse teema on üsna valus tegelikult. Sellel teemal võib heietada ja õpetussõnu jagada ja noomida, aga ikka on ilmas inimesi, kes sülitavad autoriõigustele ja teevad ikka mida tahavad ja arvavad, et nemad on need ainsad, kellel õigus on.
  Ma saan täitsa sinu kibestumisest aru. Aga ma ei oska kahjuks soovitada, mis selliste varguste (ei oska teisiti nimetada)vastu ette võtta ja kas saabki midagi üldse ette võtta? Inimestel on veider arvamine, et kui sa oled ühe mustri kinkinud, no mis see kooskudumine ikka on, kui mustri kinkimine osade kaupa, siis võib sellega teha mida tahab ja sama siis, kui ta on ka maksnud selle eest. Sest raha on välja käidud ju.... Kõik mis tekkib/lekib netti on avalik ja vabalt kättesaadav, seega ka kasutatav.
  Aga ära sellepärast veel mustrite tegemisest loobu :). Need on imelised ju. Jaksu sulle!

  VastaKustuta
 4. Hästi tubli oled ja ära lse ennast heidutada asjaolust, et sinu loomingut muudetakse. Sinu looming on ikkagi autoriõiguste all ja sinu omand. Kauneid ja veel armsamaid töid ja leide Sulle.

  VastaKustuta
 5. Ma pole kunagi varem Su blogisse sattunud (johtub küllap sellest, et ta pole IT blogi) ega neid rätte näinud, isegi salakudumisest mööda lugenud. Täna vaatasin Su tõeliselt kauneid rätte (kusjuures mõned märksa kenamad kui enamus, mille mustreid võib leida internetist) ja lugesin viimaised tekste. Nii kahju, et Sul on jäänud mustrite teistele jagamisest pahad kogemused! Tahtsin lihtsalt poolehoidu ja samas imetlust avaldada.
  Aiaia

  VastaKustuta
 6. Tänan heade sõnade eest! Eks kogemused tee tugevamaks ja targemaks!

  VastaKustuta
 7. You make so very beautiful things! congratulations! Annette

  VastaKustuta