teisipäev, 20. detsember 2011

Mõtteid ja mõlgutusi ...

Tänane postitus tuleb üsna pikk ja tõsine. Kes loodab leida jutu lõpuks pilti mu äsjavalminud rätist "Mystic Rosie", siis peab ta pettuma.
Sellest on juba väga palju aega möödas, kui ma kudusin rätikuid teiste loodud mustrite järgi. Olin alles päris algaja ja iseõppija. Aga neid rätte ei saanud palju, kuigi internetiavarustes on tasuta ja tasulisi mustreid ikka tohutult. Suur oli soov ise teha. Oma blogi esimeses postituses olen kirjutanud sellest. Võtsin ette 4 koekirja ja tegin neist oma esimese rätiku mustri. Seda mustrit on mu käest väga palju küsitud. Aga ainult üks inimene on seni ka saanud. Miks? Sest see muster on mulle eriti hingelähedane.
Pikapeale on mu "sahtlisse", ehk siis tänapäeva mõistes, arvutisse, kogunenud palju enda loodud rätimustreid. Mõni rätt sünnib ühest pisikesest koekirjast, millele ma siis otsin juurde teisi, sobivaid koekirju, mõni rätt sünnib  konkreetsest mustrisaaja soovist. Ja, ma teen ka tellimuse peale mustreid. Mul on kogutud tohutu koekirjade varamu, osa koekirju isegi enda tehtud. Kuigi iial ei või teada, võib-olla et kuskil teises maailma otsas on mõni usin kuduja just samasuguse koekirja välja mõelnud.
Kui ma alustasin oma blogi kirjutamisega, tuli mulle ettepanekuid panna oma looming, siis konkreetselt rätimustrid , ka müüki. Tasapisi olen seda teinud. Kõik mustrid, mis mul müügis, on mu enda poolt läbi kootud ja läbi proovitud, et muster ikka klapiks. Tulemusi olete kõik näinud mu blogis avaldatud piltidel.
Olen saanud üsna positiivset tagasisidet ja see on mind alati innustanud looma miskit uut. Vahest satun nii hasarti uue räti loomisega, et ei märka, kuidas kell näitab juba öötunde ja pisike pojake mu kõrval naeratab unes. Emme aga muudkui sätib koekirju ritta ja arvutab ja toksib arvutiklahve.
Käsitöömaailmas on palju läbi viidud nn. salakudumisi. Olen isegi mõelnud välismaistest osa võtta. Kuid mõtte tasandile see on jäänudki. Mul ju endalgi veel läbikudumata mustreid. Üks asi on neid skeeme arvutiekraanil vaadata, miskit muud rätt valmis kududa ja siis juba valmis asja vaadata. Iga uus valmis rätt on ka minu jaoks "üllatus". Kes ise mustreid loonud, teavad, mida ma mõtlen.
Peale mu esimeste, omaloodud rättide avaldamist, on mulle mitu korda tehtud ettepanek läbi viia "salakudumine". Siis arvasin, et olen alles algaja ja on suur vastutus sellist ettevõtmist läbi viia. 
Nüüd tundsin, et olen lõpuks selleks valmis. Muidugi on oma osa ka mu kallil sõbrannal Astral, kes kogu aeg on uskunud minusse, on mu suurim fänn ja samas ka õpilane, inimene, kes peale minu on saanud siiani kududa mu loodud rätikumustreid.
Esimene kord on ikka kõik uus ja huvitav, natuke ka hirmutav. Vastutus on ju suur.
Mulle on ette heidetud, et registreerimise aeg salakudumisele oli lühike. Kuna see on mu esimene sellelaadne ettevõtmine, polnud mul õrna aimugi, kui palju osalejaid registreerub. Olin enda jaoks mõttes paikka pannud osalejate arvu. Kuid tegelik osalejate arv on ikka tunduvalt suurem. Ja miks? Sest peale "ametliku" registreerimise lõppu tuli suur "järellainetus". Tulin soovijatele vastu ja registreerisin peaaegu kõik , kes soovisid, salakudumisele. Ühe  soovija olin kahjuks sunnitud ka eemaldama salakudujate nimekirjast. No, kui sulle ikka saadetakse peale esimese mustriskeemi laialisaatmist e-mail pealkirjaga "Minu protest" ning sisus jääb kõlama lause : selle lollaka "roosinupukese"  tee või tina  aga mulle ta   ei istu ...  Ühesõnaga , väga mahlaka tekstiga sõnumis taheti minu mustris olev "roosinupukiri" välja vahetada teise koekirja vastu. Ma viisakalt keelasin seda teha -põhjendusega, et see pole ju siis enam seesama rätt. Neidsamu "roosinuppe" on ju ka vahepitsis. Palusin proual luua ise omale meelepärane rätikumuster. Aga ega sellega me kirjavahetus ei lõppenud. Lõpuks sain teada karmi tõe (lause muutmata kujul) : Minul  kui  kudujal on ÕIGUS  muuta  oma  äranägemise  järgi  , vastavalt  oma  võimetele!  Kuna  Mina  olen  Kandja  ja  ka  Kuduja!
Minul, kui mustri loojal, on selle peale suu kinni.

Salakudumine hakkab jõudma lõpusirgele. Osadel on rätid juba valmis, osad veel sahistavad varrastega. Ka minul on rätt valmis, ootab viimistlemist.
Olen jälle mitme kogemuse võrra rikkam. Kahjuks ka negatiivsete. Mis järeldused ma olen teinud sellest meie ühisest projektist?! Minu jaoks on salakudumine täiesti vabatahtlik ja põhineb vastastikusel usaldusel. Kudujad usaldavad mind, kui mustri loojat ning mina usaldan kudujaid. Ma ei osanud tulla selle pealegi, et keegi kavatseb hakata juba töö käigus muutma mu mustriskeeme. Ma ei ole kunagi varem jaganud oma rätiku mustreid, pole neid kuskil avaldanud ega levitanud. Ka see muster ei lähe kuskile käsitööportaalidesse tasuta jagamiseks. Teie, kallid salakudujad, saite esimest korda võimaluse kududa seda mustrit.
Ma ei ole küll Evelyn Clark ja tõenäoliselt ei küündi veel tema tasemini, kuid ka mul on siiski tagasihoidlikud autoriõigused oma loomingule. See on minu TÖÖ ja hetkel ka ainus sissetulekuallikas, mis toob mulle leiva lauale.  Ei ole ma veel kohanud (õnneks) muudetud põhimustriga "Pääsusabasid". Ei ole ma ka kohanud moondatud Lilly Smuuli "Lehesalli". 
Seekord ei tõusnud mu käsi kirjutama mustriskeemide lõppu lauset: autori loata on keelatud mustrit muuta, ümber kujundada ja selle alusel luua tuletatud mustreid! Usaldasin vist liiga palju. Aga kuna olen jälle ühe kogemuse võrra rikkam, siis igale järgmisele rätiku kudumisjuhendile tuleb see lause kindlasti! Nüüd võin ainult tagantjärgi paluda, et ärge muutke mu mustrit, ärge kujundage ümber ja palun ärge looge sellest mingeid tuletatud mustreid. Tänan!
Lõpetuseks, kõikidele Teile rätikudujatele, suured tänud, et usaldasite mind ja kudusite koos minuga!

9 kommentaari:

 1. Suur suur aitäh Sulle seda projekti alustamast ja vedamast! Imeilus muster. Paraku leidub ikka ka neid kes pole millegagi rahul ja aina pritsivad pori, kahjuks. Õnneks on aga rohkem neid kellele Sinu disainitud rätt väga meeldib. Jõudu ja jaksu Sulle ka edaspidi selliseid saladusi korraldamiseks! (ma kuidagi ei suuda leida kohta kus Su imelised mustrid müügis on)

  VastaKustuta
 2. Nii karastus teras :) Loodetavasti ei jää see üks negatiivne juhtum pikalt sind vaevama, sest positiivset on ju palju enam. No kui see "tädi" nii väga tahab, tehku siis oma muster, kasvõi olemasoleva baasil, aga see on siis juba teine rätt ja teine jutt. Ma ei saa aru, miks pidi ta oma pahameele sinu peal välja valama. Annis rätt on ju täiesti oma uusi elusid elama hakanud, aga vaevalt et keegi neist muutjatest on autorile kirjutanud, et ta on koleda räti teinud, muudku ära :S Igatahes mina koon usinalt veel põhiosa, aga täna juba nägin üht valmis rätti (oligi vist Malle oma) ja see oli nii ilus, et sain kohe hoogu juurde. Pea püsti, elu on roosinupp!

  VastaKustuta
 3. Minul Sinu saadetud mustriosad kenasti arvutis ootamas. Ja lõng ja vardad juba valmis. Hetkel lihtsalt mõned asjad peavad kiiremini valmima.
  Ma olen väga tänulik, et Sa sellise vahva kooskudumise ette võtsid. Ja valminud rättide piilukad on imelised. Aitäh Sulle :)!
  Mis puutub mustri muutmist .... mina olen enda jaoks asja sedasi selgeks teinud: kui ma võtan nt Pääsusaba mustri ja koon selle järgi, siis saab öelda, et kudusin Pääsusaba räti. Kui ma aga võtan Pääsusaba mustri ja muudan selles midagi, siis on minu rätik kootud Pääsusaba järgi (st viidates mustrile mainin, et nt põhimuster on Pääsusaba järgi, kuid ääremuster muudetud vms). Ehk siis - kui on midagi muudetud, siis ei tohi enam öelda, et on Pääsusaba. Aga sellele mustrile (kui seda on mingil määral ikkagi kasutatud, saadud inspiratsiooni) viidata on siiski viisakas.

  VastaKustuta
 4. Mulle väga meeldib Sinu koostatud õlasall! Juba valminud tööd on imeilusad ja usun, et ka minu oma saab kena, kuigi koon oma elu esimest salli. Juba mõtlen teise samasuguse peale. ;)
  Suur tänu seda ilusat mustrit jagamast! Loodan ka edaspidi salakudumistel kaasa lüüa. :)

  VastaKustuta
 5. Tänan, kallid sõbrad tunnustuse eest! Uusi rätimustreid tuleb aga juurde. Hetkelgi üks katsetamisel. :)
  Malle-mustrid on müügis blogilehel "Minu Disainipank". Hetkel on see muutmisel ja seetõttu pole ka nähtav.

  VastaKustuta
 6. Minu poolt ka suur aitäh Sulle ! Koon salli esimest korda elus ja hea on alustada nii ilusaga :)
  Teistele tehtud halb tuleb alati tegijale tagasi.Nagu öeldakse : jumal on aeglane, aga õiglane. Praegu kaldun arvama , et selle kurja kuduja lõnga sisse tulevad koid :D

  Ilusat jõuluaega !

  VastaKustuta
 7. Sinu rätid on imelised ja neid on alati mõnus kududa.
  Sa oled tõeline suur mustrimeister ja hindamatu väärtus meie käsitöölistele.
  Selliseid kunstnikke, kui sina on vähe.
  Ma tõesti imetlen sind, kui suurt kunstniku.
  Kaunist ja rahulikku Jõuluaega sulle kallis Hayley.

  VastaKustuta
 8. Hey
  Otsisin kohta, kust kontakti võtta, aga midagi ei leidnudki.
  Ma olen muidugi salakudumise lootusetult maha maganud, alles nüüd avastasin, aga salli tahaks kududa.. Juba sallile omanik ka olemas :D
  Kas on võimalik mustrit osta või on tulemas uus salakudumine?
  Jätan oma emaili: c2ssup2ssu(at)hotmail.com
  Parimat,
  Cassie

  VastaKustuta
 9. Tere Cässu! Mustrit "Mystic Rosie" on võimalik alates järgmisest nädalast osta. Eelmise salakudumise teates on olemas ka mu e-maili aadress. Samuti tuleb info mu blogisse kausta "DISAINIPANK", kuidas on võimalik mu mustreid soetada.

  Tervitades,

  H.

  VastaKustuta